Audio Technica AT-LP60X-BK Fully Automatic Belt-Drive Turntable BELT DRIVE TURNTABLES
In-Stock
Only 1 left !
In-Stock
Only 1 left !
Audio Technica AT-LP60X-BK Fully Automatic Belt-Drive Turntable - Black
AUDIO TECHNICA
The turntable comes with a detachable RCA output cable (3.5 mm male to dual RCA male), 45 RPM adapter, and a removable hinged dust cover. It is available in black (AT-LP60X-BK), brown/black (AT-LP60X-BW), gunmetal/black (AT-LP60X-GM), and red/black (AT-LP60X-RD).
    • Experience the high-fidelity audio of vinyl
    • Fully automatic belt-drive turntable operation with two speeds: 33-1/3, 45 RPM
    • Anti-resonance, die-cast aluminum platter
    • Redesigned tonearm base and headshell for improved tracking and reduced resonance
    • Integral Dual Magnet™ phono cartridge with replaceable diamond stylus (ATN3600L)
    • AC adapter handles AC/DC conversion outside of the chassis, reducing noise in the signal chain
    • Built-in switchable phono pre-amplifier for phono- or line-level output
    • Includes: detachable RCA output cable (3.5 mm male to dual RCA male), 45 RPM adapter, and removable hinged dust cover
Type Belt drive turntable, fully automatic
Motor DC servo-controlled
Speeds 33-1/3 RPM, 45 RPM
Turntable Platter Aluminum
Wow and Flutter Less than 0.25% (WTD) @ 3 kHz (JIS)
Signal-to-Noise Ratio >50 dB (DIN-B)
Output Level Pre-amp “PHONO”: 2.5 mV nominal at 1 kHz, 5 cm/sec
Pre-amp “LINE” 150 mV nominal at 1 kHz, 5 cm/sec
Phono Pre-Amp Gain 36 dB nominal, RIAA equalized
Power Supply Requirements 120V AC, 60 Hz, 3W
Power Consumption 1.0 W
Dimensions 359.5 mm (14.15") W x 97.5 mm (3.84") H x 373.3 mm (14.70") D
Accessories Included 3.5 mm (1/8") mini-plug (male) to dual RCA (male) output cable; 45 RPM adapter; removable hinged dust cover